Neden YDS ?

YDS İÇİN YETERLİ YABANCI DİL BİLGİSİNE  SAHİP  MİYİM?

        YDS hakkında bilmem gerekenler…

        YDS , Yükseköğretim Kurulu (YÖK) başkanlığında ,Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından  gerçekleştirilen, ülkemizde yabancı dil bilgisi düzeyimizi belirlemek amacıyla, önce  KPDS,ÜDS  gibi  bir çok isimle karşımıza  çıkan , daha sonra ise Yabancı Dil Bilgisi Tespit Sınavı (YDS) olarak son halini alan merkezi bir sınavdır.Bu sınav sadece İngilizce olarak sınırlı değildir. İngilizce’nin yanı sıra Rusça, İspanyolca,Almanca , Fransızca, Arapça ve diğer dillerde de gerçekleştirilmektedir. Sınava istediğiniz kadar katılmaktan ise hiç çekinmeyin, çünkü hedeflediğinizden düşük puanlar alsanız bile, gir - diğiniz sınavlar içerisinde en yüksek aldığınız puan  geçerli olacaktır.

       Öğrenci olun, çalışan olun hiç fark etmez ; eğer  kendinize  çalışma yaşamınızda veya akademik alanda  katkıda bulunmak istiyorsanız ,mutlaka bu sınava hayatınızın bir anında  ihtiyaç duyacaksınız demektir.Öncelikle de İngilizce olarak gerçekleştirilen YDS sınavına… Çünkü bu sınav   yüksek lisans ,doçent ,doktora ve sanatta yeterlilik gibi alanlarda akademik kariyerinizi belirleyecek, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi yönetmeliğince yerleştirme işleminizin yapılabilmesi için gerekli  olacak, çalışıyorsanız eğer  işinizde dil tazminatı sağlayacak ya da yurtdışı olanaklarını size sunacak ,kamu personeli olmanızda ise KPSS sınavında sizi ön sıralara çekecek kadar  büyük bir etkiye sahip. Bu sınav bu kadar önemliyken, ben bu sınav için yeterince dil eğitimine sahip miyim diye kendimize sorduğumuzda , ülkemizde yabancı dil eğitimindeki kusurların nasıl da yüzümüze çarptığını açıkça görebiliriz. Eğitim sistemimiz içinde daha sıradan cümleleri bile kuramazken bu sınavdaki soruları gözden geçirmek ve bu sınava girme zorunluluğu bir kabus  gibi korkutucu ve bir o kadar da halimize güldürecek kadar komik.Şu anda uygulanan ve son halini e-YDS olarak alan ve artık elektronik ortamda gerçekleşecek olan  bu sınav , Türkiye’de  verilen yabancı dil eğitiminin çok üzerinde. Tabii ki istisnalarımız var ama kaliteli yabancı dil eğitimi alma fırsatına sahip olan insan sayısı ülkemizde azınlıkta maalesef. Sınav ise öyle zorlayıcı sorulara sahip ki , insanları yıldırıyor ve şu an YDS ye  hazırlanan ,sıradan bir dil eğitimi alan  kime sorsanız ,ihtiyacı olan ya da şöyle diyelim zorunlu tutulan  asgari puanı bile alabileceğine inanmıyor  ,çünkü alakasız branşlardaki kişiler de bu sınava tabi tutuluyor ve istatistikler de bunu ispatlamasına rağmen sınav zorluk derecesi aynı şekilde ne yazık ki devam ediyor. Sınava bu şekilde giren adaylar ise anlayıp anlamadığını bile fark etmeden, sınavdan atıveriyor kendini. Sınavdan yeterli puan alan adaylara gelince onlara bu teorik sınav sonucu yeterli oluyor. Çünkü o dili  duyduğunda anlıyor mu ya da konuşabiliyor mu , o dilde yazı yazabiliyor mu gibi değerlendirmelere tabi tutulmuyorlar.  Bu sınav işte bu şekilde yaşamımızda yer almaya devam ediyor. Bizim de bir şekilde bu sınavın üstesinden gelmemiz gerekiyor.

      Peki , sınavda başarı elde etmek için ne yapmalıyım?..

      Şimdi gelelim sınava hazırlanılmasında öncelik vereceğimiz konulara.YDS  , teorik bir sınav olduğundan istediğiniz başarıyı elde etmeniz için,  sıradan bir yabancı dil eğitimiyle  maalesef üstesinden gelemeyeceğiniz  bir sınav. Ayrıca  dil eğitimini nerede alırsak alalım özel ve özverili bir çalışma gerektiriyor. Dil eğitimini özel okullarda almış ya da yurtdışı deneyimi olan  bir adayınbile aşamayacağını düşündüğü , kendisine engel oluşturacak diye ayrıca sınava hazırlık kurslarına katıldığı düzenli bir çalışma gerektiren disiplinli bir sınav. Yabancı dil seviyenizi belli bir düzeye getirdikten sonra ,sınava hiç girmediyseniz eğer öncelikle geçmiş yıllarda çıkmış soruları incelemeniz, sınavda çıkabilecek soru türlerine yabancı kalmamanız açısından önerilir. Sizin ihtiyacınız olan hedef dilin kurallarını bilmenin yanı sıra , bir de  sınav teknikleri diye adlandırdığımız , o dilin ince ayrıntılarını da bilmeniz gerekir. Bol bol kitap okumanız ise yorum gücünüzü ve aynı zamanda kelime bilginizi ister istemez artıracağından size sınavda da çok fayda sağlayacaktır. Sınav teknikleri için ‘’kaliteli yabancı dil eğitimi’’veren  bir kurstan  yardım almanız hedefinize ulaşmanızı oldukça kolaylaştıracak ve hangi adımlarla bu sınava hazırlanacağınız konusunda size yol gösterici olacaktır. Aynı zamanda da sınava ilginizi ve yoğunluğunuzu artıracaktır.

     Eğer YDS sınavına bunları yapmadan girsem  ne olur ?..

     Hiçbir şey bilmeden ve yapmadan ,kendinizi bir şans ya da umuda bağlayarak sınava girmek ise ‘’yabancı dil yeterSİZliğinizi’’ en korkunç  şekilde sınadığınız gerçeğini açıkça görmenize sebep olacak ve ilkokuldan beri aldığınız ‘’sıradan yabancı dil bilgileri’’nin aslında hiçbir şey olmadığının farkındalığıyla sizi yüzleştirecek, en önemlisi ise bu zamana kadar neden yabancı dilinizi geliştirmediğiniz konusunda kendinize kızmanıza ,kendinizi sorgulamanıza neden olacaktır. Ama bu sizi yine de korkutmasın , çünkü bu tür dil sınavlarına mükemmel hazırlayan ve size yol gösteren, güvenilir dil eğitim merkezleri  mutlaka vardır.Hedefleriniz ,en önemlisi de kişisel gelişiminiz açısından  ,bu yerleri araştırıp bulmak ise  tamamen sizin elinizde…

Eğitim Koordinatörü
 NİMET TEKİN

Yorumlar