TÜRKLERİN İNGİLİZCE İLE OLAN İMTİHANI !

ZULU KABİLESİ TÜRKLERDEN DAHA İYİ İNGİLİZCE KONUŞUYOR.

Tüm dünyada her yıl milyonlarca kişinin katıldığı TOEFL sınavını düzenleyen ETS adlı kuruluş, 2013 yılına ait kapsamlı bir TOEFL raporunu kamu oyuyla paylaştı. Bu rapora göre Türkiye ortalam 76 puanla dünya sıralamasının sonlarında yer alırken, Afrika’daki Zulu kabilesinin ortalama puanı ise 84 olarak açıklandı.

TÜRKLERİN İNGİLİZCE İLE OLAN OLAN İMTİHANI

Uluslararası İngilizce yeterlilik değerlendirmelerinde, Türkiye’nin üst üste aldığı kötü sonuçlar, gözleri Türkiye’deki İngilizce eğitim sistemine çevirdi. Yapılan araştırmalar, zorunlu eğitim dahilinde, 1400 saatten fazla sınıf içi İngilizce dersi alan öğrencilerin liseyi bitirdiklerinde İngilizceye istenilen düzeyde hakim olamadıklarına işaret ediyor.

Başkalarının bilmediği şeyleri sizin bilmeniz ve bunlardan bahsetmeniz arkadaşlarınızın hayranlığına sebep olacaktır. Her konuda fikrinizi almak isteyecekler, başvuru kaynağı olacaksınız. Bunu değerlendirin. Yabancı dil öğrenmek, İskenderiye kütüphanesine sahip olmakla eş değerdir. İskenderiye kütüphanesi ne yazık ki Moğol istilasında yakılmış ve kitaplar Nil nehrine savrulmuştu. 

Nitelikli bilgiye  ulaşmanın en kolay yolu üniversitede eğitim görmektir. Ülkemizde üniversite mezunu birey sayısı TÜİK 2013 verilerine göre 15 yaş üzeri grupta nüfusun yaklaşık  % 12 sini oluşturmaktadır. Eğitime yabancı dil açısında yaklaşıldığında genel nüfus içinde İngilizceyi akıcı konuşabilenlerin oranı% 1’in altındadır. 2011 yılında yayınlanan İYE (İngilizce Yeterlilik İndeksi) raporuna göre Türkiye 45 ülke arasında 44.  sırada yer almaktadır. Açıkça görülmektedir ki İngilizce’yi akıcı konuşabilmek bir ayrıcalıktır.

Farklı olmak güzeldir. Değerlendirin. 

Dil öğrenmek geleceğe yatırımdır. Öğrendiğiniz her şey getirisi yüksek hisse senedi gibidir. Şu anda işe  yaramadığını düşünseniz de, ileride size büyük getiriler sağlayacaktır. Kaliteniz için kullanacağınız en önemli aksesuarlardan biri olan dil eğitimi, her ne kadar zor ve zahmetli gibi gözükse de; bunu eğlenceli hale getirmek sizin elinizde.

·        Öğrendiğiniz dil ile ilgili Türkçe sözlük kullanmaktan uzak durun. Örn. İngilizceden İngilizceye çeviri yapın,

·        Kelime ezberlemeyin. O dille ilgili kendi seviyenizde kitaplar okuyun. Beyin gereksiz bilgileri çöpe atar, işe yarar olanları depolar. Okuma esnasında hayal gücünüzü kullanmanız, o bilgilerin işe yarar ve kullanılabilir olduğu algısını uyandırır. Böylelikle daha zevkli ve kolay kelime öğrenmiş olacaksınız.

·        Dil eğitimi ders değildir. Dil iletişim aracıdır ve dil öğrenmenin en kesin yolu iletişime geçmektir. Dili aktif olarak kullanmak hem kalıcı olmasını hem de öğrenme sürecinin kısalmasını sağlayacaktır.

·        Önceleri çocuklarda uyguladığımız oyna ve öğren metodunu artık yetişkinlerde de uygulamaya başladık. Dil yazarak değil konuşarak öğrenilir.

Yorumlar